Какво донесоха горещите дни на твоята кожа, след като се прибра в града? Досадно лъщене, несъвършенства и възпалени проблемни зони? Може би вече търсиш решение за балансиране на състояние й? В нашата статия ще ти дадем една различна гледна точка. Ще ти разкажем защо състоянието на кожа се влошава след връщането от лятната ваканция и какво е преживяла тя през горещите дни. За да си по-благосклонна и по-внимателна към нея през предстоящите есенни месеци.
Всяка от нас следва различно правило в грижата за кожата през лятото. Някои избягват тежки продукти, които могат да запушат порите, други напълно спират употребата на кремове през топлото време, трети използват единствено матиращи продукти и съставки, отнемащи себума. Но дали това е ефикасно решение за проблемната кожа? Дали всъщност точно това не влошава състоянието й
За слънцето, морето и … акнето
Много от нас вярват, че продължителното излагане на слънце действа като терапия за акнеичната и мазна кожа. Това до известна степен е така, но е измамно и не продължава дълго. Преките слънчеви лъчи спират развитието на бактериите, които водят до появата на акне и затова съществува илюзията, че проблемите на лицето ни вече са минало. От друга страна UV спектъра прави повърхността на кожата ни по-плътна и тя изглежда гладка, но това затруднява отделянето на мастен секрет. В един момент порите се запушват от мъртви клетки и задържане на пот и скоро ще видим резултата от това.
Прекаляването със слънцето води до обостряне на кожните състояния и след това дълго време на можем да успокоим и излекуваме лицето си от проблемите. Ако този период продължи, то наесен нашата кожа ще се постарае да навакса като ни докаже, че “още я бива” в отделянето на себум… и ще бъдем възнаградени с много от нежелания “блясък”.
Открий разликите: потенето на лицето и отделянето на себум
В човешкото тяло съществуват два вида жлези: екринни потни жлези и мастни. Екринните жлези са пръснати по цялото тяло като най-висока плътност са по дланите и стъпалата, а с най-ниска- по бедрата. Организмът ни реагира на промените към топлото и влажно време чрез най-блестящата естествена климатизация – потенето, тръгващо именно от тези жлези. Те реагират на промените в температурата и балансират нашата собствена температура.
Този процес може и да е омразен за нас и да ни създава ред неудобства, но това е най-изумителния начин за терморегулация. Сама по себе си свежата пот е стерилна и без мирис, състои се от 90% вода, соли и отпадни вещества, от които организмът ни освобождава при изпаряването й. Проблемът идва когато потта излезе на повърхността на кожата и влезе в досег с всевъзможни микроорганизми и бактерии. И точно тогава се появява неприятната миризма!
От друга страна, мастните жлези са най-съсредоточени по скалпа и лицето, и в частност- участъците, склонни към поява на акне. Те са отговорни за мастната секреция, или познатия до болка (особено от притежателките на мазна и смесена кожа) – себум. Дори и да не сме привърженички на “лъсването” на лицето, трябва да признаем, че той е важен за кожата ни, тъй като смазва епидермиса на лицето и гo предпазва от напукване, изсушаване и т.н. А както добре знаем – прекомерната секреция на себум води до мазна коса и лице, докато липсата на достатъчно себум – до суха кожа и коса. А щастливки и от особена рядкост са дамите, които се радват на балансирано производство на себум и нормален тип кожа!
Какво се случва, когато себума и потта се срещнат?
Колкото и странно да звучи, всъщност се оказва, че кожата през лятото не е много по-мазна отколкото по друго време на годината. Но как тогава се получава това лъщящо лице?
В резултат на потенето и перфектния самоохлаждащ механизъм кожата ни може да изглежда мазна. Потта и себумът не се смесват добре, когато се срещнат на повърхността на кожата и така се появяват малки капчици, които дават лъскавия вид на кожата и тя изглежда по-мазна отколкото всъщност е. Визуално можем да обясним нещата така: ако излеем мазни капки в купа с вода, те ще останат на повърхността и ще изглежда така, сякаш целият съд е пълен с мазнина. В действителност това е и начина, по който се опитваме да се справим с излишния себум: не търсим решението за тези капчици, а се опитваме да пресушим цялата купа. А това води до влошаване на състоянието на кожата и поява на прекомерно омазняване.
Най-честата грешка, която правим е да използваме агресивни почистващи и матиращи продукти за регулиране на мазната кожа, а след това умишлено да пропуснем поставянето на хидратиращ продукт от страх да не омазним лицето си. Така отнемаме естествени масла на кожата и в резултат на това мастните жлези се опитват да компенсират, произвеждайки още себум. След това отново премахваме омазняването, кожата се изсушава и отново се опитва да поправи нарушения си баланс. И какъв е резултата от този порочен цикъл? Прекалено мазната кожа, за която обвиняваме лятото, есента, слънцето и още, и още.
Пребори ИЗЛИШНОТО ОМАЗНЯВАНЕ с повече….ХИДРАТАЦИЯ
Според специалистите, колкото повече матиращи продукти използваме, за да противодействаме на топлото и влажно време, толкова повече влошаваме състоянието на кожата си. Замислете се, че в това има логика, защото изпотяването на лицето дехидратира вътрешните слоеве на кожата, като изтегля влагата на повърхността и я отнема от кожата. Всъщност, ако кожата ни е предразположена към акне или е мазна, то тя е много по-склонна да страда от дехидратация, тъй като често избираме продукти, които я изсушават прекомерно. В старанието си да спрем омазняването през лятото често правим така, че вредим на кожата си и обостряме нейните проблеми, с което след това се борим цяла есен и зима.
Противно на всякакви познати твърдения е добре да се откажем от матиращите продукти, тъй като те дават краткосрочно решение, което в дългосрочен план повлиява негативно на кожата.
И така, след като разбрахме какво е изжиявала кожата ни, докато ние сме се радвали на морски приключения, е време да направим прехода към есента. Това, което й е необходимо- правилна грижа и дълбоко възстановяване.
Перфектните съставки за дехидратирана и проблемна кожа
Препоръчително е да заложим на продукти съдържащи съставки, които да осигурят нужната влага и хидратация на кожата в нейната дълбочина, за да не се опитва тя да компенсира липсата, отделяйки още и още себум. Ако към тях добавим и тези, които са известни със своите ползи за акнетичната, мазна или комбинирана кожа – то ефектът ще е повече от прекрасен и лицето ни просто ще сияе.
ДОБРЕ ПОЗНАТАТА ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА
Една от съставките, които връщат здравето на проблемната кожа след агресивните изсушаващи продукти и слънчеви лъчи е хиалуроновата киселина. И това е така, защото дермата е изградена основно от хиалуронова киселина, която поддържа естествената влага и еластичност на кожата. Установено е, че хиалуроновата киселина повишава нивата на хидратация на кожата с 96% и нейната еластичност с 55%. Тя е съставка, която спокойно можете да включите както в сутрешната, така и във вечерната си рутина.
А КАКВО ЩЕ КАЖЕМ ЗА СКВАЛАНА
Най-добрият приятел на хиалуроновата киселина е СКВАЛАНА. Тези две съставки се сработват повече от добре и ако ги използваме в комбинация ще сме сигурни, че кожата ни ще се радва на един хидратиращ комплекс, работещ на две нива.
Скваланът балансира производството на себум, осигурявайки достатъчно влага, за да поддържа кожата чиста и здрава. Въпреки че е с маслена структура, той е лек и некомедогенен, което означава, че няма да запуши порите ви. Той прониква в тях и подобрява кожата на клетъчно ниво, но не се чувства тежък върху кожата.
Помага за предотвратяване на вредите нанесени от слънцето, които имат ефект върху преждевременно стареене на кожата. Скваланът се бори с увреждащите кожата свободни радикали, които допринасят за признаците на стареене. Той служи като овлажнител, който повишава хидратацията на кожата. Освен това е има противовъзпалително действие, което може да облекчи състоянията на кожата като псориазис или екзема.
За разлика от хиалуроновата киселина, скваланът не само дърпа влагата от въздуха, но и я задържа в дълбоките слоеве на кожата достатъчно дълго, за да може тялото ви да я абсорбира. Той действа като мегахидрататор, който действа като бариера, за да запази влагата, така че кожата да е хидратирана и подхранена за по-дълго време. Прониква лесно в кожата, така че е чудесен носител за други съставки.
Комбинацията от двете съставки има двоен ефект върху всички слоеве на кожата, като допринася за пълноценна и дълбока хидратация и подобряване на състоянието на кожата.
ЗАЩО ЛИ ЛИЦЕТО ЩЕ ОБИКНЕ И ДОМАТИТЕ И ЛИКОПЕНА В ТЯХ
След летния сезон кожата на лицето е прекалено чувствителна и изтощена. Поради честото излагане на слънце се появяват възпаления и зачервявания, които могат да доведат и до поява на белези, пигментни петна и стареене на кожата. И тук е момента да ви запознаем със съставката ЛИКОПЕН, който се извлича от доматите. Те съдържат големи количества ликопен, което ги прави идеални за третиране на хиперпигментация, пигментни петна или изгоряла от слънцето кожа. Ликопенът има изсветляващи свойства, които проясняват тена и правят кожата сияйна. Доматите са богати са на витамини А и С, които имат anti-age ефект и освежават вида на лицето. Маслото от доматени семена е най-новото попълнение към естествените масла, използвани в съвремеменната натурална козметика за лице и е отлично за лечението на няколко заболявания на кожата. То е заредено със субстанция, която се бори със свободните радикали и с признаците на стареенето. Маслото от доматени семена се използва за лечението от леки до сериозни кожни заболявания като екзема и псориазис.
ЦИНК – КЛАСИКА В ЖАНРА ПРОБЛЕМНА КОЖА
Няма как да не споменем и цинка. Най-ценните му свойства са това, че стабилизира мастната секреция и помага за зарастването на кожата тъкан и заличаването на белези. И тъй като този минерал не се произвежда самостоятелно от организма, съответно хората с дефицит на цинк са по-склонни към акне.
МАЛКО ПОЗНАТА МИМОЗА
Завършваме нашите любими съставки с мимозата. Ако не сте чували до момента за нея, трябва да ви знаете, че тя е истински натурален скъпоценен камък чрез своите безкрайни ползи, познати още от древността. Тя стяга и регенерира кожните тъкани и раните, лекува акнето и дори действа предпазващо срещу UV лъчите.
СЪСТАВКИТЕ В ДЕЙСТВИЕ. Или как да направим перфекната рутина за кожата си от сутрин до вечер.
Поговорихме за проблемите, с които се сбъсваме, обсъдихме и натуралните съставки, които ще ни помогнат да ги решим. Не е ли време да ги вкараме в действие? Специално за вас разработихме и две рутини – за сутринта и за вечерта. Такива, с които спокойно можете да се радвате на кожата си и да не търсите начини да прикриете проблемите, а просто да се справите с тях. Вярваме в тях и ги препоръчваме, защото комбинацията от всичко научено води до резултати.
ВЕЧЕРНА ГРИЖА – Сутринта се познава от вечерта
Перфектната кожа се познава още сутрин като отворим очи! Затова колкото по добре де погрижим за нея вечер, толкова по добре ще се чувства тя в новия ден. Предлагаме ти нашите изпитани стъпки за вечерна разкрасителна рутина с помощта на козметиката Biobaza.
Започваме с изтриването на отпечатъка на деня, който се е събрал върху лицето. А какво по лесно от тампоче, напоено с Мицеларната вода с лайка BIOBAZA. С нейна помощ ще премахнеш замърсяванията и грима, без да пресушиш лицето си с агресивни почистващи съставки. Формулата й съдържа хиалуронова киселина, която още при почистването започва да хидратира кожата ти и не я оставя суха и опъната. Също така изобилства и от натурални блага. Например лайката, която със своето антисептично действие се бори с пъпки и акне и намалява възпалението. В допълнение – зеленият чай, който регулира себума, свива порите и предотватява появата на черни точки.
След като сме почистили лицето, то е готово да се „възползва“ от пълноценната грижа, която сме му подготвили. Следва в разкрасителната си рутина вечер да включим и Хидратиращия серум за лице BIOBAZA, който е обогатен с натурални съставки и хиалуронова киселина. Той подсигурява интензивна 24-часова хидратация и е подходящ за всички типове кожа. Заздравява и изглажда външния й вид, който е “пресушен” след третиране с безбройни агресивни продукти за мазна кожа. Също така балансира подкожните процеси и регенерация на кожата.
Нали знаем правилото: Серумът се нанася първи, но след него идва момента и на крема за лице. За ефикасна вечерна грижа и поддържане на хидро-липидния баланс ни помага Хидратиращия крем за комбинирана и мазна кожа с хиалуронова киселина BIOBAZA, който освен, че съдържа хиалуронова киселина, притежава и друго природно съкровище – сквалан. Той е магьосник в балансирането на производството на себум и успешно задържа влагата в дълбоките слоеве на кожата. Коктейлът от тези натурални чудеса гарантира, че кожата ни ще е достатъчно хидратирана през цялата нощ, но няма да се събудим с мазен филм и усещане за тежест.
НОВ ДЕН, НОВО СВЕЖО НАЧАЛО – или как да се грижим за кожата си ефективно в забързаните сутрини
Вечерта си отделила време за себе си, но сутрин нямаш такова. Разбираме те напълно. Пък и ако трябва да бъдем честни – сутрин ти трябва най-много освежаване, дневна грижа и добро настроение, а не хиляди продукти.
С какво започваш сутрините? Взимане на душ, измиване на зъбите и освежаване на лицето. И за трите можем да си говорим и да ти дадем съвет, но нека се фокусираме върху лицето. Нашето предложение е Почистващия гел за чувствителна кожа с лайка и цинк BIOBAZA. Той е лек, нежен и дава на кожата ти грижа, която да е с теб през целия ден. Съчетанието от цинк и лайка успокоява зачервяванията и раздразненията и предпазва от излишен себум, предизвикващ акнето.
Вече си готова да сложиш малко грим и да се впуснеш в новия ден. Май забравяш нещо – кремът за лице. Да знаем, че е нещото, което сутрин може и да пропускаш, но недей да го правиш, защото той наистина има място в рутинатата ти, колкото и да бързаш.
Сега ще чуем най-вероятно много от вас да кажат, че повечето кремове омазняват кожата и затова са склонни да пропуснат. А какво ще кажете за добра хидратация, без чувство на омазняване. Тук се прокрадва Мимозата, за която споменахме. Именно заради нейните качества тя влиза в състава на Регенериращия крем с Мимоза BIOBAZA, който е чудесно решение за кожата, за перфектната й хидратация и балансирания й преход от лятното към есенното време. Без да утежнява лицето, без да пречи на грима и най вече – БЕЗ ДА ОСТАВЯ КОЖАТА НЕЗАЩИТЕНА.
След като вече имаме вечерна и сутрешна рутина е време да се погрижим и за следите, които слънцето е оставило върху кожата ни. Не говорим за разликите от любимия бански, който носихме с завидно самочувствие през лятото. НЕКА ДА СЕ ФОКУСИРАМЕ ВЪРХУ ХИПЕРПИГМЕНТАЦИЯТА, ПИГМЕНТНИТЕ ПЕТНА И НЕРАВНИЯ ТЕН.